Naujienos

2012-10-19 - Pilietinė iniciatyva „Augu skaitydamas"

2012-10-22

Didžiausia Baltijos šalyse įmonių grupė „Alma littera“, siekdama paskatinti gyventojus skirti daugiau laiko skaitymui, išsikėlė viziją „Lietuva – daugiausiai skaitanti šalis Europoje“. Ši idėja kilo paaiškėjus, jog Lietuva pagal knygų skaitymo rodiklius žymiai atsilieka nuo kitų Europos valstybių. Balandžio mėnesį „Alma littera“ užsakymu atliktas lietuvių skaitymo įpročių tyrimas atskleidė, kad pusė suaugusių mūsų šalies gyventojų visiškai neskaito, o skaitantys tam vidutiniškai skiria tik 17 min. per dieną. Vaikų skiriamas laikas knygai per dieną – 22 min. Suomijoje, kuri pagal šį rodiklį pirmauja, šis skaičius siekia 46 min. Dažniausiai laiką, kurį galėtų skirti skaitymui, gyventojai praleidžia prie televizoriaus arba naršydami internete.

Minėtas tyrimas taip pat atskleidė, kad šeimose, kuriose neskaito tėvai, neskaito ir vaikai. Įrodyta, kad itin svarbu skatinti vaiką skaityti nuo vaikystės, kadangi šiame amžiaus tarpsnyje formuojasi svarbiausi jo įpročiai, kuriuos vėliau pakeisti būna labai sunku. Dažniausiai tėvai mano, kad gerą vaikų ateitį užtikrina geras mokymasis mokykloje, tinkamai parinkta užklasinė veikla, prestižinės studijos universitete ir gera darbovietė. Tačiau dauguma pamiršta, kad egzistuoja ankstesnis etapas, kai formuojasi vaiko skaitymo įgūdžiai, prisidedantys prie asmenybės vystymosi ir parengiantys jį vėlesniems etapams.

Būtent todėl šiemet „Alma littera“ pradėjo įgyvendinti pirmąjį iniciatyvos „Lietuva – daugiausiai skaitanti šalis Europoje“ etapą – projektą „Augu skaitydamas“. Juo siekiama padėti tėvams formuoti vaikų skaitymo įpročius, ugdyti įgūdžius, paversti skaitymą mėgstamu užsiėmimu ir tokiu būdu užtikrinti geresnę jų ateitį.

Projektas „Augu skaitydamas“ apima kelis etapus. Vaikai ir tėvai su projektu buvo supažindinti gegužės mėn. viduryje, kuomet buvo siekiama rekordo – didžiausios Lietuvoje vaikų parašytos knygos. Nuo gegužės iki birželio mėnesio vidurio Lietuvoje vyko Vaikų knygų mėnuo – jo metu didžiausių šalies miestų knygynuose žymūs šalies žmonės vaikams skaitė ištraukas iš savo mėgstamiausių vaikystės knygų.

„Augu skaitydamas“ taip pat prisijungė prie visuomeninių iniciatyvų „Parkuok kitaip“ bei „Drąsinkime ateitį“, kurių metu žymūs Lietuvos žmonės skaitė ištraukas iš vaikiškų knygų. Liepos-rugpjūčio mėnesiais projekto inicijuoti skaitymai su žymiais žmonėmis vyko Lietuvos vaikų ligoninėse. Tais pačiais mėnesiais didžiuosiuose Lietuvos miestuose ištraukas iš savo mėgstamiausių vaikiškų knygų vaikams skaitė miestų merai. Vasaros pabaigoje, ragindamas prasmingai leisti laisvalaikį, Palangos paplūdimyje vaikiškas knygas nemokamai dalijo miesto meras kartu su „Alma littera“ darbuotojais ir jų vaikais.

Vasaros atostogų metu vaikai buvo kviečiami „auginti“ Knygų medžius – ant specialių plakatų, kuriose pavaizduotas simbolinis knygų medis, klijuoti lapelius su savo perskaitytų knygų pavadinimais. Kuo vaikas perskaitys daugiau knygų, tuo jo Knygų medis „išaugs“ didesnis. Rugsėjo 29 d. PC „Panorama“ buvo surengti daugiausiai skaitančių Lietuvos vaikų rinkimai. Spalio 26 d. LTV laidos „Tūkstantmečio vaikai“ metu paaiškės, kas tapo didžiausiu skaitovu – kelionės į Disneilendą laimėtoju.

Iki šiol norą prisijungti prie projekto pareiškė ir jame jau dalyvauja 1306 Lietuvos miestų, miestelių ir kaimų bibliotekos, kuriose vaikams dalijami Knygų medžiai.

Iniciatyva „Lietuva – daugiausiai skaitanti šalis Europoje“ apims ne vieną projektą, o prie jos kviečiami prisijungti visi norintys: gyventojai, leidyklos, bibliotekos, knygynai, visuomeninės organizacijos ir kt. Pabrėžiama, kad visai nesvarbu, kokia forma, kokio žanro, kokiomis kalbomis ar kieno leidžiamas knygas gyventojai skaitys.